Hoş Geldiniz !

Foruma kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşım yapabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz. Kayıt Ol!

10 ilde oto hırsızlarına operasyon: Depremde ağır hasar alan araçların aynısını çalıp, sattılar

Haberci

İçerik Ekibi
İçerik Ekibi
Katılım
10 Ağu 2022
Mesajlar
123,538
10 ilde oto hırsızlarına operasyon: Depremde ağır hasar alan araçların aynısını çalıp, sattılar

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde hasar gören otomobillerin benzerlerini çalarak motor ve şase numaralarını değiştirip satan hırsızlık şebekesine yönelik operasyon yapıldı. İstanbul merkezli 10 ilde gerçekleşen operasyonda 27 kişi gözaltına alındı. Operasyonda ele geçirilen 45 otomobil ise sahiplerine teslim edildi.


Asayiş Şube Müdürlüğü, Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, yaklaşık 4 ay süren takibin ardından, Kahramanmaraş merkezli depremde hasar gören otomobillerin benzerlerini çalarak motor ve şase numaralarını değiştirip satan şebekeye operasyon yaptı.

Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan izinle İstanbul, Ankara, Yozgat, Kayseri, Tokat, Diyarbakır, Adıyaman, İzmir, Samsun, Kırşehir illerinde daha önceden tespit edilen 17 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda 4’ü kadın 27 şüpheli gözaltına alınırken, şebekenin iki üyesinin ise başka suçlardan cezaevlerinde olduğu tespit edildi.

İstanbul, Oto Hırsızlık Büro Amirliğine getirilen şüphelilerin deprem hasarlı otomobilleri satın aldıkları daha sonra aynı model ve renkte otomobilleri çaldıkları ya da yurt dışından kiralayarak Türkiye’ye getirdikleri tespit edildi. Şüphelilerin kullanılmayacak kadar hasarlı araçların motor ve şase numaralarını çalıntı araçlara geçirerek, sözde tamir ettirmiş gibi yaparak sattıkları öğrenildi.

Operasyon kapsamında şüphelilerle birlikte ele geçirilen 45 otomobil sahiplerine teslim edildi.

Liderliğini daha önceden 7 suç kaydı bulunan Abdullah P’nin şebeke içinde 6 yardımcısının bulunduğu, bunların çalıntı araç, ya da yurt dışından getirilen araçları bulma, hasarlı araçları bulmak, otomobilleri pazarlamak gibi görevleri olduğu öğrenildi. Şüphelilerle birlikte satın aldıkları deprem hasarlı kullanılmaz durumda olan otomobillerin fotoğrafları da ele geçirildi. Fotoğraflarda otomobillerin hurda oldukları ancak kayıtlarında hasarlı olarak gözüktükleri belirtildi. Şüphelilerin bu araçların sadece motor ve şase numaralarını alarak, çalıntı araçlara taktıkları öğrenildi.

Yapılan soruşturmada şüphelilerin otomobilleri şebekenin kadın üyeleri adına kayıt ettirdikleri bu yöntemle dikkat çekmemeye çalıştıkları belirlendi. Bir kadın çete üyesinin 1 yılda 30 otomobili üzerine alarak satışını yaptığı tespit edildi.

Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler hakkında kaçakçılık, örgüt kurup üye olmak, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık suçlarından işlem yapıldığı belirtildi. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.


Kaynak
 
Üst