Hoş Geldiniz !

Foruma kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşım yapabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz. Kayıt Ol!

Nobel ödüllü doktor Denis Mukwege cumhurbaşkanı adayı oldu

Haberci

İçerik Ekibi
İçerik Ekibi
Katılım
10 Ağu 2022
Mesajlar
140,831
Nobel ödüllü doktor Denis Mukwege cumhurbaşkanı adayı oldu

2018'de Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Denis Mukwege, ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyetinde, Cumhurbaşkanlığına aday oldu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Nobel Barış Ödüllü doktor Denis Mukwege, 20 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı. Ülkesinde tecavüze uğramış kadınlar için mücadele yürüten Nobel ödüllü jinekolog Mukwege, başkent Kinsaşa'da basın toplantısı düzenledi.Dr. Mukwege, "Ülkemiz çok kötüye gidiyor, yarın çok geç olabilir, o yüzden bugün hazırım. Harekete geçmek için sabırsızlanıyorum." değerlendirmesinde bulunarak, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu belirtti. Mukwege, 20 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlerde, mevcut Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile 2018 seçimlerinde de aday olan Martin Fayulu gibi güçlü adaylara karşı yarışacak. KDC'deki silahlı isyancıların tecavüzüne uğrayan kadınların tedavisi için açtığı Panzi Hastanesi ile ülkesinde ve dünyada tanınan Mukwege, cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak kullanılmasına son verme çabalarından dolayı Ezidi aktivist Nadia Murad'la birlikte 2018'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

Kaynak
 
Üst