Hoş Geldiniz !

Foruma kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşım yapabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz. Kayıt Ol!

Time açıkladı: Taylor Swift Yılın Kişisi seçildi

Haberci

İçerik Ekibi
İçerik Ekibi
Time açıkladı: Taylor Swift Yılın Kişisi seçildi

Şarkılarıyla kırdığı rekorlar, dünya turnesiyle ses getirmesi, turne filmiyle sinema tarihine geçmesi, ABD ekonomisine olan büyük etkisi, Forbes'un "En Güçlü Kadınlar" listesine beşinci, medya ve eğlence alanındaki listesine ise birinci sıradan girmesi, hatta üniversitede ders konusu olmasıyla Taylor Swift, tüm dünyada bir fenomene dönüştü. Ve beklenen oldu... Time dergisi, 2023 Yılın Kişisi (Person of the Year) olarak Taylor Swift'i ilan etti.

Taylor Swift, Yılın Kişisi seçildi. Time dergisi, her yıl olduğu gibi, tüm yıla damgasını vuran ismi kapağına taşıdı. Time, 2023 Yılın Kişisi seçimini yaparken, seçilen kişi, grup ya da konseptin iyi, kötü ya da güçlü olmak zorunda olmadığını, etkisinin yansımasına bakıldığını açıkladı.

Time dergisi editörü Sam Jacobs, "Çok sayıda kurumun başarısız olduğu bölünmüş bir dünyada, Taylor Swift sınırları aşmanın ve bir ışık kaynağı olmanın bir yolunu buldu" diye yazdı. Jacobs ayrıca,"Bugün gezegende başka hiç kimse bu kadar çok insanı bu kadar iyi hareket ettiremez. Bu başarıyı elde etmek genellikle gezegenlerin hizalanmasına ve kadere bağladığımız bir şeydir, ancak yıldızlara çok fazla itibar etmek onun yeteneğini ve gücünü göz ardı etmek demektir" diye ekledi.

Amerikalı şarkıcı, "Kariyerimde 20 yıl boyunca iniş çıkışlar yaşadım. Bana bir taç verildi ve daha sonra geri alındı. 33 yaşımda bu ünvana layık görülmeyi kariyerimde büyük bir dönüm noktası olarak görüyorum" dedi.

Adını Elvis Presley, Michael Jackson ve Madonna gibi müzik ikonlarının arasına yazdıran yıldız, 1 milyar dolarlık servetiyle de inanılmaz bir imparatorluk kurdu.

İkonik şarkıcı Stevie Nicks, Swift için "Bu yıl bir şeyler değişti. Swift'in yaptığı her hareketi konuşmak politika veya havadan bahsetmek gibi oldu. Dünyanın baş karakteri haline geldi" dedi.

Başarıları ve rekorları üst üste geldi. Eski albümlerini "Taylor's Version" (Taylor'ın Versiyonu) adıyla yeniden kaydeden şarkıcı yeniden listelere girmeyi başardı. Yeniden kaydedilen 2014 tarihli albüm, şarkıcının en iyi albüm açılış rekorunu kırdı. "1989 (Taylor’s Version)" albümü, dinleyiciyle buluştuğu ilk haftada Billboard Top 200 listesinde 1. sıraya yerleşti. Son albümü "Midnights" ile rekora doymayan Taylor Swift, yeni rekorunu Spotify'da kırarak müzik tarihine geçti, Spotify'da aylık 100 milyon dinleyicisi olan ilk kadın şarkıcı oldu.

Swift, 3,5 saatlik gösterisini Kuzey Amerika, Arjantin ve Brezilya'daki 23 şehirde 66 gösteriye taşıyan Eras adlı turnesiyle hareketli bir yıl geçirdi. Swift, dünyada adeta fenomen haline geldi. 2023 yılında Swift'in turne bilet satış rakamı 4,1 milyara ulaştı. Swift "Bu turnenin yaptığım en zor şey olduğunun farkındaydım. Her konser en az 3 saat süsüyor. 9 albümden 40'tan fazla şarkı söylüyorum. 16 kostüm değiştiriyorum" diyerek her gün düzenli olarak koştuğunu ve tüm şarkıları sesli olarak söylediğini ifade etti. 3 ay boyunca dans eğitimi alan Swift "Koreografi öğrenmek hiç benlik bir şey değil" dedi.

Tayland, Macaristan, Şili gibi ülkelerde şarkıcının yarattığı ekonomik etki, "Taylor etkisi" olarak nitelendirildi. Swift'in turne için gittiği yerlerde ekonomiler de canlandı. Örneğin Denver'daki iki gecelik turnesinde hayranları ortalama 1300 dolar harcadı. Colorado eyaleti, ekonomik büyüklüğüne 140 milyon dolar ekledi. Taylor Swift, Amerikan Merkez Bankası'nın Bej Kitap Raporu'na da girdi. Fed'in Philadelphia Şubesi Swift'e atıfta bulunarak, otel gelirlerinin arttığını söyledi. İç turizmde pandemiden bu yana en iyi dönemin geçirildiğini ifade etti. Çalışma ekonomisi uzmanları Swift'i birçok sektörde faaliyet gösteren büyük bir şirkete benzetiyor."Taylor Swift" şehirler, sokaklara, stadyumlara isim oldu.

Amerikan iş dünyası dergisiForbes dergisi, "Dünyanın En Güçlü Kadınları" başlığı altında 100 kişilik listeyi açıkladı. Swift, 100 kişilik listede beşinci oldu. Medya ve eğlence dünyasından "En Güçlü 10 Kadın" listesinde ise zirvede yer aldı. Forbes, Taylor Swift ile ilgili makalesinde "Swift'in milyar dolarlık marka kimliğini nasıl oluşturduğu" başlığıyla şarkıcını ekonomi üzerindeki etkisini inceledi. Swift, mart ayında başladığı turnesiyle şimdiden yüzlerce milyon dolar hasılat yaptı. Kasasına vergi sonrası 190 milyon dolar ekledi ve serveti 1 milyar doları geçti. Serveti Jay-Z ve Rihanna gibi isimlerin ardından on haneli rakama çıkan nadir sanatçılardan biri oldu.

Eras adlı turnenin "Taylor Swift: The Eras Tour" adıyla turne fimine dönüşmüş hali sinemaları da ksaıp kavurdu. Sinemadaki Taylor Swift etkisi, dünya çapında 250 milyon dolar hasılat getirdi. Film, sinema tarihinin en yüksek gişe rakamına ulaşan konser filmi oldu.

Kansas City Chief takımından futbolcu Travis Kelce ile aşk yaşamaya başlayan Swift, Kelce'nin maçlarının izlenmesini bile etkiledi. Amerika'nın en popüler sporu, daha da popüler oldu demek yanlış olmaz.

Swift'in hayatı ve şarkıları ABD'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nde "Taylor Swift'in Psikolojisi - Sosyal Psikolojinin İleri Konuları" adlı derste işlenmeye başladı. Dersi veren olan psikoloji bölümü doktora öğrencisi Alexandra Wormley, dersin Taylor Swift'in çalışmalarını, ilişkilerini ve hayranlarını sosyal psikoloji kapsamında işlediklerini belirtti. Wombley, dersin amacının şarkıcının hayatını analiz etmek olmadığını söyledi. Dersin Swift'in ne kadar sevildiği veya sevilmediği üzerine olmadığını belirten Wombley, şarkıcının Arizona eyaletinin Glendale'deki konserinin kendisine ilham olduğunu söyledi.

Swift "Kim Kardashian yasal olmayan bir şekilde sesimi telefon görüşmemizi kaydedip herkese yalancı olduğumu söyledi. Bu olay, beni psikolojik olarak hiç olmadığım bir yere götürdü. Ülke değiştirdim. Bir yıl kiraladığım evden çıkmadım. Telefonları açmaya korktum. Herkesi kendimden uzaklaştırdım. Kimseye güvenedim. En dibi gördüm diyebilirim" dedi. Kanye West, Swift’i eleştirdiği Famous adlı şarkısını kaydetmeden önce telefonda şarkının içinde geçen aşağılayıcı sözleri gizleyerek ünlü şarkıcıdan izin istedi. Swift, yaptığı bir açıklamada o telefon konuşmasını inkar etmedi ancak West’in şarkısında geçen “Fahişe” kelimesini sakladığını savundu. Kardashian da Swift ile West'in telefon görüşmesini sızdırdı.

2022'de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve "Ukrayna Ruhu" Yılın Kişisi olarak onurlandırılırken; 2021'de Elon Musk, Yılın Kişisi seçildi. ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris 2020'de derginin kapağına taşınmıştı.

Kaynak