Hoş Geldiniz !

Foruma kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşım yapabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz. Kayıt Ol!

Ürdün onu konuşuyor: Prenses Selma 5 İran İHA'sını düşürdü mü?

Haberci

İçerik Ekibi
İçerik Ekibi
Ürdün onu konuşuyor: Prenses Selma 5 İran İHA'sını düşürdü mü?

Ülkesinin hava kuvvetlerinde pilot olan Ürdün Prensesi Selma, İsrail'i korumak için İran'a ait insansız hava araçlarını düşürdüğü yönünde bir iddia ile gündem oldu. Peki Ürdün'ün konuştuğu Prenses Selma, İran-İsrail geriliminde İsrail'in savunma hattında yer alacak mı?

Ülkesinin hava kuvvetlerinde pilot olan Ürdün Prensesi Selma, İsrail'i korumak için İran'a ait insansız hava araçlarını düşürdüğü yönünde bir iddiaya konu oldu.

İran, Suriye'deki konsolosluğuna düzenlenen saldırıya İsrail'e 300'den insansız hava aracı ve füze ateşleyerek karşılık verdi. İsrail askeri kaynakları, İHA'ların yüzde 99'unun düşürüldüğünü öne sürdü.

Mühimmatın hava sahasından geçtiği Ürdün ve ABD de dahil olmak üzere diğer ülkeler insansız hava araçlarının ve füzelerin düşürülmesine yardım etti. Askeri harekatın en çok tedirgin ettiği ülkelerden biri İsrail'in komşularından Ürdün.

İran saldırısı sonrası hava sahasını kapatan Ürdün, taraflara gerilimi azaltmaları yönünde çağrıda bulundu. Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın dört çocuğundan ikisinin orduda olduğu biliniyor. Prenses Selma, Sandhurst Askeri Akademisi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Ürdün ordusundaki "ilk kadın savaş pilotu" oldu ve Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde görevine devam ediyor.

Bazı Twitter hesapları, Prenses Salma'nın İsrail'in savunmasına katılan Ürdünlü pilotlardan biri olduğunu öne sürerek beş tane İHA'yı düşürdüğünü iddia etti. Ancak bu iddialar resmi olarak onaylanmadı.

Dünya basını Prenses Selma'nın İran'la mücadelede savunma hattına katılabileceğini öne sürse de Alman Bild gazetesine göre Prenses'in ülke savunması insani yardım görevleriyle sınırlı kalacak., Prenses 2023 yılında da Gazze'ye havadan tıbbi yardım taşıyarak kendisine manşetlerde yer bulmuştu.

Kaynak